Mieszkańcy

Tą część poświęcam mieszkańcom wsi Dublany. Rozdział Dom jak również Zwyczaje i obyczaje powstał na podstawie opracowania księdza Piotra Szkolnickiego. Pochodził z Dublan, tam się urodził, był częścią tej społeczności więc jego przekaz jest bardzo wiarygodny.


Dom

Chata – dom mieszkalny, najczęściej pokryty strzechą. Zwykle składający się z dwóch części przegrodzonych dużą sienią.

Jedną część zamieszkiwali ludzie a drugą bydło domowe.


Zwyczaje i obyczaje

Każdy region Polski posiada i posiadał swoje tradycje. Święta religijne, obchodzone różnie w różnych regionach Polski, uroczystości takie jak wesela, chrzciny oraz czynności życia codziennego charakterystyczne dla danego regionu lub grupy społecznej.

Tutaj skupimy się na tym jak wyglądały święta i tradycje w Dublanach na podstawie opracowań ks. Piotra Szkolnickiego i pana Zygfryda Dzedzeja oraz wspomnień naszych pradziadków.


Na frontach

Dublańczycy walczyli na różnych frontach a sporo informacji znajdujemy w dokumentach Wojska Austriackiego. I tej części historii poświęcony jest ten rozdział.


Emigracja

W jakim okresie, dokąd i dlaczego emigrowali Dublańczycy?

Gdzie poszukiwać informacji?


Znani Dublańczycy

Dublany samborskie nie były znaną wsią ale niektórzy Dublańczycy byli wyjątkowi.

W tej części chciałabym ich przedstawić “ku pamięci”.


Opowieści z życia codziennego

Czytelnicy tej strony, kolejne pokolenia Dublańczyków rozproszonych po świecie mają w zakamarkach swoich wspomnień o dziadkach, różne opowieści. W tej części chciałabym abyśmy się tym podzielili z tymi, którzy być może kiedyś w przyszłości będą tych opowieści, wspomnień poszukiwać.

 


 

Resize text-+=