Gdzie i jak poszukiwać?

Księgi Dublan dostępne są w Archiwum we Lwowie oraz fizycznie są, ale tak naprawdę nie są dostępne, w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu.

 

Adresy i dane kontaktowe do archiwów:

Historyczne Archiwum Państwowe we Lwowie
79008, m. Lwów, pl. Soborna, 3-а
Tel.: +38 032 235 40 63 +38 032 235 45 08 +38 032 235 56 57 Fax: +38 032 235 45 08
Czas pracy: pn.- pt. 9:00-18:00; sob. 9:00-16:00
 
Archiwum Archidiecezjalne w Przemyślu (Metryki dekanatów Sambor, Mościska, Stryj, Gródek)
Plac Katedralny 4 a, 37-700 PRZEMYŚL tel. 16 678 66 94 w. 38
Czynne codziennie od 9.00 do 13.00
Dyrektor: ks. prał. dr Henryk Borcz
Archiwistka: s. Justyna Kwiecień CSFM

 

Familysearch.org

Inną możliwością jest skorzystanie ze strony familysearch.org która jeszcze kilka lat temu była tylko w języku angielskim a obecnie również w języku polskim co znacznie ułatwia poszukiwania.  

 

 

 

Konto na stronie familysearch jest darmowe. Po zalogowaniu się możemy poszukiwać księgi, dokumenty, zapisy oraz tworzyć drzewo genealogiczne.

 

 

Wybierając w menu: Szukaj a następnie: Katalog, przechodzimy do strony na której szukamy według: miejsca, nazwiska, tytułów, autorów lub słów kluczowych. W przypadku Dublan wpisujemy w ramce: Dublany i w podpowiedzi otrzymujemy: Austria, Galizien, Łąka, Dublany. Wybieramy klawisz SZUKAJ i otrzymujemy informację o 2 dostępnych rekordach. Rozwijamy i otrzymujemy informacje o dostępnych zasobach:

 

 

Księgi metrykalne wyznania greko-katolickiego i rzymsko-katolickiego. I w tym miejscu ważna UWAGA: nie ograniczamy poszukiwań tylko do ksiąg rzymsko-katolickich ale również zaglądamy do greko-katolickich. Dlaczego? Ano z dwóch powodów.

Pierwszy to taki, że rodziny mieszane np. greko-katolik mąż a wyznania rzymsko-katolickiego żona chrzcili dzieci w dwóch kościołach, np. chłopców w obrządku greko-katolickim a dziewczynki rzymsko-katolickim i odwrotnie. Więc dzieci tych samych rodziców można znaleźć w różnych księgach.

Drugi to taki, że popełniono błąd przy przypisywaniu ksiąg już na poziomie archiwum. Skąd wiadomo? Wiadomo stąd, że księgi pisane przez księdza Józefa Weiss’a są w katalogu ksiąg greko-katolickich a był on księdzem rzymsko-katolickim.

Wybieramy zestaw ksiąg który nas interesuje i „do dzieła”. I tutaj kilka uwag:

 

 

– w kolumnie Film oznaczony jest numer filmu oraz Item 2 (podaję przykładowo 2 ale może być to dowolna liczba od 1 nawet do 15), jest to oznaczenie części mikrofilmu. W tym wypadku swoje poszukiwania koncentrujemy na części 2.

– Jeśli w kolumnie Format jest aparacik – film jest dostępny HURA! – do pracy, jeśli przy aparaciku jest kluczyk – oznacza to że mikrofilm nie jest dostępny – jest na etapie digitalizacji i kiedy będzie dostępny – nie wiadomo lub też dostępny jest ale z poziomu Centrum Historii Rodziny. Centra takie mieszczą się w kilku miastach: Gdańsk, Bydgoszcz, Wrocław, Łódź, Kielce, Poznań.

Klikamy na aparacik i otrzymujemy dostęp do księgi.

 

 

W tym momencie wrócę do ważnej kwestii – oznaczenia Item – warto zwrócić uwagę na numer części i tą konkretną część przeglądać, gdyż oglądając np. od zdjęcia nr 1 można zmarnować bardzo dużo czasu na nie interesujące nas zapisy.

Po kliknięciu na wybraną stronę otrzymujemy następujący widok:

 

 

Jeśli ktokolwiek z was pomyśli że strona ta jest nieczytelna lub niezrozumiała to jest w sporym błędzie. Ten akurat fragment “można powiedzieć” jest wzorcowy: czytelny i zawiera bardzo dużo informacji. Innych przykładów nie podaję aby czytelnik tej strony się niepotrzebnie nie zniechęcał.

A poniżej adresy Centrum Historii Rodziny:

Bydgoszcz: ul. Gdańska 92

Gdańsk: ul. Jana Heweliusza 11, 8 piętro

Kielce: ul. Sienkiewicza 78a III piętro

Łódź: ul. Orla 13, Kontakt: +48 665 300 954

Poznań: Biblioteka Uniwersytecka, ul. Ratajczaka 38/40, Kontakt: +48 61 829 6504

Wrocław: plac Wolności 7/205, Kontakt: +48 665 300 852, email: wroclawcentrumhistoriirodziny@gmail.com

Osobiście korzystałam z centrum we Wrocławiu. Trzeba się umówić i można korzystać do woli.

Resize text-+=